Internet dla każdego

Publiczny Internet dla każdego to konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej. Place zabaw, skwery, parki, dworce czy urzędy, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline, wreszcie wzbogacą się o hotspoty dostępne dla wszystkich.

Dla kogo?

Wspólne przedsięwzięcie Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Ministerstwa Cyfryzacji zakłada wsparcie przede wszystkim gmin wiejskich (1537) oraz gmin miejsko-wiejskich (638). To głównie one borykają się z brakiem ogólnodostępnej sieci. Publiczny Internet dla każdego to 120 mln zł, z których każda gmina może dostać na rozwój nieco ponad 64 tys. zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Kiedy i jak?

Zgłoszenia można wysyłać od września 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku w trybie ciągłym. Dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, aby dało się je wypełnić możliwie prosto i szybko. Przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów.

Dokumenty do pobrania - Nabór wniosków POPC 1.1 Publiczny internet dla każdego:
https://cppc.gov.pl/po-polska-cyfrowa/po-pc-i-os/dzialania-1-1-wyeliminowanie-terytorialnych-roznic-w-mozliwosci-dostepu-do-szerokopasmowego-internetu-o-wysokich-przepustowosciach/nabor-wnioskow-popc-1-1-publiczny-internet-dla-kazdego/dokumenty-do-pobrania

Na co można uzyskać wsparcie?

  • Instalacja całkowicie nowej publicznej sieci Wi-Fi
  • Modernizacja istniejącej publicznej sieci Wi-Fi
  • Rozszerzenie zasięgu istniejącej publicznej sieci Wi-Fi.

Kiedy można składać wnioski?

Od 7 września 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. lub do wyczerpania alokacji.

Ile jest czasu na realizację projektu?

24 miesiące od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie, okres trwałości projektu - 5 lat.

Co i gdzie należy zrobić?